Mnoho lidí trpících psoriázou řeší primárně pouze jaký krém použít, aby si ulevili od velmi nepříjemných doprovodných symptomů. Nicméně je třeba se nad tímto problémem zamýšlet hlouběji a komplexněji. Autoimunitní onemocnění nevznikají jen tak, ze dne na den. Předchází tomu dlouhodobé zanedbávání svého zdraví, nejen fyzického, ale i psychického.
Co výrazně negativně ovlivňuje naše zdraví:
To je jen málo z faktorů, které výrazně ovlivňují celkové zdraví našeho organismu. Vaše tělo vám jasně dává najevo, že už nedokáže takto dále fungovat. Je jen na Vás jestli začnete své tělo poslouchat a změníte to.
Projevení psoriázy často doprovází i nedostatečná funkce jater. Ta už nestíhá filtrovat toxiny z těla a je přetížená. Proto je dobré zaměřit se na podporu funkce jater. V první řadě byste měli vyřadit ze své strany těžká mastná smažená jídla, rafinovaný cukr, alkohol a vysoce průmyslově zpracované potraviny. Tyto potraviny obsahují množství aditiv, barviv a chemikálií, které nadměrně zatěžují játra. Podpořit funkci svých jater můžete také pomocí bylinných čajů či tinktur.
Autoimunitní onemocnění jako je i lupénka může zhoršovat dokonce iniciovat nevhodná strava. Jenže každý může reagovat na něco jiného a dokonce opravdu zdravé potraviny mohou zrovna Vám vyvolávat zánětlivou reakci. Jak identifikovat takové potraviny? Jednou z cest, kterou můžete vyzkoušet je takzvaný autoimunitní stravovací protokol (AIP). Skládá se ze 2 fází - eliminační a fáze opětovného zavádění potravin do jídelníčku.
Základem eliminační fáze je vyloučit potraviny, které potencionálně zhoršují zánětlivé procesy v těle (např. obiloviny obsahující lepek, luštěniny, mléčné výrobky, rafinované rostlinné oleje, lilkovitou zeleninu...). Stejně důležité je zařadit vysoce výživné potraviny jako zdravé tuky, kostní vývar, ryby či fermentované potraviny. Tato fáze by měla trvat minimálně měsíc. Následně postupně zavádíte jednotlivé potraviny do jídelníčku a sledujete reakci Vašeho organismu. Reakci poznáte ať už výrazným zhoršením vašeho onemocnění nebo jinými projevy jako jsou například bolesti břicha, nevolnost, průjem, nadýmání, změny na kůži, bolesti hlavy, kašel, svědění kýchání. Pokud se taková reakce objeví víte, že byste se této potravině měli vyhýbat dlouhodobě.
Pokožka má velmi úzké spojení s nervovým systémem, proto je nesmírně citlivá na emoce. Určitě se vám už stalo, že před náročnou zkouškou jste se ráno vzbudili s vyrážkami na tváři i když normálně nemáte problém s akné. Naše pokožka mnohem citlivěji vnímá naše úzkosti, strachy či vnitřní napětí, než si to racionálně my uvědomujeme. Prvním krokem je položit si několik základních otázek. Co se v mém životě aktuálně děje? Jaké jsem zažíval období než mi propuklo onemocnění? Jaké jsem měl dětství? Co se mi moje zanícená kůže snaží říct? Už jen zastavení se a zamyšlení nad těmito otázkami je velký krok.
S odpovědí na tyto otázky Vám nepomůže žádný lékař, musíte na to přijít sami a rozklíčovat souvislosti. Dnes se již řada odborníků věnuje zkoumání vztahu mezi psychikou a fyzickými projevy různých onemocnění. Tady však neexistuje žádná univerzální "tablekta", která by pomohla všem. Každý musí najít svoji individuální cestu.
Jestli vás toto téma zajíma vypočujte si zajímavý rozhovor s psychosomaticky orientovanou dermatoložkou MUDr. Petrou Petrovskou.
Zlevněné produkty
Doprava a platba
Reklamace
Terapia soľou s.r.o.
Konopná 2399/52,
Bratislava 821 05
IČO: 55440487
DIČ: 2121994611
IČ DPH: SK2121994611
Bankové spojenie:
Fio banka
2402763747/2010
SK36 8330 0000 0024 0276 3747